Madface

CZ: Madface aka Patrik Nastasi je jeden z nejoblíbenějších dancefloorových producentů a djs v ČR. Svou hudbou to dotáhl až k exkluzivnímu podepsání smlouvy u prestižního britského vydavatelství Viper recordings. Cesta k Viperu ale vedla přes další velké Labely jako je Liquicity records nebo všem dobře známý Ram records, který patří legendárnímu Andymu C.

Nyní je oficiálně pod Viperem a svými singly jako jsou „Claptrap“, „Call On You“ feat. V O E, „Escape“ a nejnovější „Paralyzed“ dokázal, že má na to, aby patřil mezi světové drum & bassové umělce.


 

EN: Madface aka Patrik Nastasi is a dancefloor producer influenced by industrial Ostrava where he is one of the favorite dnb residents. His sympathetic journey all the way to the Viper Recordings roaster was honest and his first appearance was on the 2018 Viper x Bassrush 3.0 Various Artists compilation with the track “Jungle“. Then again with a few tracks on compilations like “Acts Of Madman vol. II“ and “Bassrush 4.0“.

Now he’s officially under the Viper roof and he has already proven he’s got what it takes to be the next big thing in drum & bass with the singles “Thinking To Myself” feat. Isaac Evans, “Claptrap”, “Call On You” feat. V O E , and most recently “Escape”, all capturing the attention of peers and fans alike. Now, starting the new year off on a high note, Madface’s latest single is set to be another favorite in his growing catalog of dancefloor anthems.

Madface